Jakie narzędzie wybrać do szlifowania drewna?

Jakie narzędzie wybrać do szlifowania drewna?

Drewno to niezastąpiony materiał budowlany – służy do tworzenia konstrukcji domów, produkcji mebli, dekoracji i zabawek. Cechuje się plastycznością, trwałością i wytrzymałością. Można je zabarwić, rzeźbić i szlifować. Jakie narzędzie wybrać, aby dobrze oszlifować drewno? Czym się kierować przy zakupie?

Spis treści:

  1. Szlifowanie – podstawowa metoda obróbki drewna
  2. Ręczne czy elektryczne – jakie narzędzie do szlifowania drewna wybrać?
  3. Rodzaje szlifierek do drewna

Szlifowanie – podstawowa metoda obróbki drewna

Przy pomocy odpowiednich narzędzi, takich jak np. szlifierki, można samodzielnie ciąć, przycinać, polerować i szlifować powierzchnie metalowe, stalowe czy drewniane. W przypadku drewna możliwe staje się odnowienie np. starych mebli, półek i podłóg. Szlifowanie prowadzi do wygładzenia ich powierzchni. Stosowane jest również w celu usuwania starej powłoki. Ta metoda obróbki sprawia, że zwiększa się zdolność adhezyjna surowca, co oznacza, że wszelkie produkty jak np. impregnaty, farby i lakiery, które mogą pokryć drewno, łatwiej się nakłada i dłużej się go trzymają. Podobnie jest w przypadku oklejania drewna specjalnymi laminatami czy foliami – oszlifowany materiał wpływa na trwałość działania nałożonego kleju.

Ręczne czy elektryczne – jakie narzędzie do szlifowania drewna wybrać?

Przystępując do wygładzania powierzchni drewnianych, warto zastanowić się, jakie narzędzie do szlifowania drewna wybrać. Szczególnie powinno to być zależne od jego wielkości i rodzaju. Niewielkie kawałki surowca i rzeczy o nieregularnym kształcie z trudno dostępnymi miejscami najlepiej szlifować ręcznie papierem ściernym o odpowiedniej granulacji przymocowanym do specjalnych bloków lub uchwytów. Jest to jednak bardzo żmudna praca. W przypadku chęci zaoszczędzenia czasu i szlifowania dużych powierzchni najlepiej zastosować odpowiednie elektronarzędzie.

Rodzaje szlifierek do drewna

Na rynku są dostępne różne typy szlifierek do drewna. Do najpopularniejszych należą szlifierki taśmowe, oscylacyjne i mimośrodowe. Pierwszy ich rodzaj znajduje zastosowanie przy obróbce dużych i płaskich powierzchni. Szlifierka oscylacyjna ma podobne przeznaczenie, jednak dzięki niej można dodatkowo wygładzić kąty i narożniki. Urządzenie mimośrodowe jest narzędziem uniwersalnym, którym obrabia się zarówno niewielkie powierzchnie wypukłe, jak i wklęsłe. Nadaje się również do polerowania i zdzierania powłok malarskich. Najlepsze tego typu elektronarzędzia w Białymstoku znajdują się w sklepie Benmar! Jeśli szukasz wysokiej jakości szlifierki w atrakcyjnej cenie, nie zastanawiaj się, tylko odwiedź to miejsce już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook