Jak przygotować ściany do malowania – mini poradnik

przyrządy do malowania ścian

Malowanie ścian nie jest trudne i bez problemu jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie. Jednak warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie ścian. Przeczytaj nasz mini poradnik i dowiedz się, jak to zrobić!

Spis treści:

  1. Wyczyść ściany przed malowaniem
  2. Uzupełnij ubytki i wykonaj szlifowanie
  3. Zagruntuj ściany

Wyczyść ściany przed malowaniem

Jeśli malujemy ściany po raz pierwszy, to zadanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Problem pojawia się wówczas, gdy przeprowadzamy remont, a nasze ściany nie są w idealnym stanie. W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć stare warstwy farby. Zwłaszcza takiej, która zaczyna się łuszczyć i odstawać od podłoża. Ma to zazwyczaj miejsce w przypadku farby starej generacji – olejnej lub klejowej. Następnie możemy przejść do czyszczenia ścian. Powinniśmy pozbyć się przede wszystkim tłustych plam, przez które farba może nie mieć dostatecznej przyczepności. Plamy najlepiej usunąć za pomocą specjalnego preparatu. Przy okazji warto przyjrzeć się dokładnie, czy na ścianie nie pojawiają się grzyby lub pleśń. Jeśli tak, niezbędne będzie użycie odpowiedniego preparatu, a nawet usunięcie fragmentu powłoki malarskiej. Na koniec warto przetrzeć ściany za pomocą mydła malarskiego wymieszanego z wodą, aby pozbyć się kurzu i wszelkich zanieczyszczeń.

Uzupełnij ubytki i wykonaj szlifowanie

Zanim zaczniemy malować ściany, należy pozbyć się wszelkich ubytków, jak zadrapania, pęknięcia czy uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej poradzi sobie z tym masa szpachlowa, którą należy nakładać szpachelką. Po jej wyschnięciu, miejsce warto wygładzić za pomocą kostki ściernej. Po uzupełnieniu ubytków niezbędne jest wykonanie szlifowania, aby ściany miały równą i gładką powierzchnię. W tym celu doskonale sprawdzi się szlifierka, ale doskonale poradzisz sobie również bez niej. Wystarczy, że użyjesz kostki ściernej o odpowiedniej gramaturze, najlepiej drobnoziarnistej.

Zagruntuj ściany

Kolejnym i ostatnim krokiem jest zagruntowanie ścian. To bardzo ważna czynność, bez której nie warto rozpoczynać nakładania farby na ściany. Zabieg ten wykonuje się głównie wtedy, gdy malujemy ściany po raz pierwszy. Jednak rekomendujemy nie pomijać tego kroku, jeśli usuwaliśmy wcześniej stare powłoki malarskie lub uzupełnialiśmy ubytki za pomocą masy szpachlowej. Po wyschnięciu gruntu nadszedł w końcu czas na malowanie. Chcesz, aby Twoje ściany nabrały świeżego koloru? Wybierz dobrej jakości farby. W Białymstoku, gdzie znajduje się nasz sklep, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook