Farba akrylowa – do czego stosować?

Każde pomieszczenie wymaga od czasu do czasu odświeżenia. Oprócz przygotowania odpowiedniego sprzętu istotny jest dobór farby. Szerokie zastosowanie ma farba akrylowa, która nadaje się do wielu różnych powierzchni. Oprócz tego szybko schnie i jest prosta w użytkowaniu, a do tego bardzo trwała.

Spis treści:

  1. Farba akrylowa – zastosowanie
  2. Farba akrylowa – cechy charakterystyczne
  3. Jak używać farby akrylowe?

Farba akrylowa – zastosowanie

Farba akrylowa nadaje się do wnętrz, dzięki temu, że jest na bazie wody, jest prawie bezwonna. Może być stosowana na takich powierzchniach jak gips, tynk, drewno, beton oraz tworzywa sztuczne. Doskonale sprawdza się w suchych pomieszczeniach, charakteryzuje się dobrą przyczepnością, a także dzięki delikatnie połyskującej powierzchni jest łatwa w czyszczeniu. Emulsja akrylowa nie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, jak np. łazienka, gdyż tworzy na ścianie szczelną powłokę, przez co nie pozwala ścianom oddychać. Stwarza to idealne warunki do rozwoju pleśni. Za to świetnie sprawdzi się na zewnątrz do wykończenia powierzchni betonowych, na zagruntowany tynk czy też gips. Do tego należy wykorzystać farbę przeznaczoną do elewacji, która jest odporna na wpływ czynników atmosferycznych oraz na zabrudzenia powierzchniowe. Farbę akrylową można także zastosować do mebli drewnianych, kamienia dekoracyjnego czy też powierzchni metalowych.

Farba akrylowa – cechy charakterystyczne

Ich ogromną zaletą jest brak przykrego zapachu, przez co nie są szkodliwe dla domowników oraz środowiska. Są łatwe w aplikacji i dobrze kryją. Wszystkie farby w białymstoku są niezwykle wydajne i trwałe. Ich szeroka paleta barw, daje możliwość odpowiedniego doboru koloru do pomieszczenia. Dostępne są także różne stopnie połysku: matowa i półmatowa, które prezentują się elegancko i doskonale maskują niedoskonałości, a także satynowa, która odbija światło i optycznie powiększa pomieszczenie. Jedyną powierzchnią, na której nie mogą być używane, to ta pokryta wcześniej emulsją olejną.

Jak używać farby akrylowe?

Do malowania ścian farbą akrylową najlepiej sprawdza się wałek z kosmatą powierzchnią lub pędzel z włosiem syntetycznym. Przed przystąpieniem do malowania, należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu ściany. W tym celu należy uzupełnić wszystkie wgłębienia i dziury zaprawą szpachlową. Drobne uszkodzenia można uzupełnić masą akrylową. Następnie ścianę należy zagruntować, używając preparatu gruntującego. Po wykonaniu tych czynności ściana jest gotowa do malowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook